Čo je WordPress?

WordPress je bezplatný CMS softvér určený na tvorbu webu. Pôvodne bol vyvinutý na tvorbu blogov, dnes už je prispôsobený aj na tvorbu webových stránok. Pretože WordPress sa nastavuje a inštaluje pomerne ľahko, často ho používajú ľudia, ktorí si chcú nastaviť svoj osobný web alebo blog bez investície do programátorov, a preto slúži svojmu účelu dobre.

Pri podnikaní však potrebujete rýchly, responzívny, spoľahlivý a bezpečný web s veľkým dôrazom na kvalitu - koniec koncov, váš web je prvým kontaktným bodom pre väčšinu potenciálnych zákazníkov. Váš web odráža vaše podnikanie.

Účelom tohto článku nie je pokúsiť sa odradiť ľudí od používania WordPressu, ktorý určite svoje miesto na webe má. Ale vzdelávať klientov, aby sa mohli pri výbere dodávateľa webových stránok a riešení informovane rozhodnúť o správnej ceste.

Prečo si niektoré začínajúce firmy zvolia WordPress?

Cena. Nebudeme si klamať, väčšina začínajúcich firiem si zvolí WordPress alebo obdobné open-source riešenie pre vidinu ušetrených nákladov na vývoj webu.

Opak je však často pravdou. Prvotná cena za webstránku vytvorenú na open-source systémoch sa môže javiť aj o pár stoviek eur menej ako pri riešení na mieru. Problém nastáva pri dlhodobom udržiavaní webu. WordPress web je často potrebné aktualizovať a pridať do neho pluginy aby bol zákazník spokojný s výsledným výstupom. Preto v priebehu času vznikajú zákazníkovi ďalšie a ďalšie náklady na udržiavanie webu - spojené s problémom padania pluginov pri aktualizácií systému. Viac o tomto si povieme nižšie v článku, kde rozoberieme hlavné nevýhody tvorby webových stránok na open-source systémoch ako WordPress a pod.

Rýchlosť

Rýchlosť webovej stránky ovplyvňuje SEO (optimalizácia webu pre vyhľadávače), rovnako aj všeobecný dojem používateľa. Vedeli ste, že 53% návštevíkov webových stránok cez mobil opustí stránku, ak sa webstránka načítava dlhšie ako 3 sekundy? Keďže WordPress nie je riešenie vyvinuté na mieru pre konkrétneho zákazníka, ponúka mnoho rôznych štýlov webových stránok a má veľmi veľa funkcií, ktoré sa často nepoužívajú. Kvôli tomu je kód veľmi „nafúknutý“. To znamená, že váš server spracováva oveľa viac kódu, ako je potrebné. Tým pádom každá stránka má tendenciu načítavať sa pomalšie.

Jednou z výhod webových riešení na mieru je, že dokáže robiť presne to, čo sa od neho vyžaduje, bez zbytočných procesov, a preto funguje veľmi efektívne.

Bezpečnosť

Na internete sú milióny webových stránok používajúcich WordPress a voľný prístup ku kódu WordPressu má každý. Vďaka tomu sú takéto webové stránky zrejmým cieľom hackerov. Ak hacker dokáže nájsť zraniteľnosť v jednom systéme, je pochopiteľné, že existuje v mnohých ďalších. Po napadnutí webových stránok môže byť ťažké ich opraviť.

Každá webová stránka na internete je do istej miery zraniteľná voči hackerom. Vlastná webová stránka by však znamenala, že by hacker musel konkrétne zacieliť na váš web. Rozdiel oproti webovým stránkam založeným na WordPress spočíva v tom, že hacker môže zacieliť naraz na milióny webových stránok bez toho, aby vedel alebo sa zaujímal, komu patria.

Pravideľné útoky na weby založené na WordPresse nie sú žiadnym tajomstvom a mnoho majiteľov týchto webov sa s nimi stretáva nie raz ale na pravidelnej báze.

Aktualizácie

Je pravda, že Wordpress pravidelne vydáva aktualizácie, aby opravil všetky bezpečnostné medzery. Aktualizácie však musí vykonať niekto technicky zdatný, čo znamená, že klienti z dlhodobého hľadiska nakoniec zaplatia za toto riešenie viac.

Druhou významnou nevýhodou aktualizácií je, že vždy existuje riziko, že váš web sa rozbije, najmä ak ste použili prispôsobenú tému / šablónu.

Pluginy

Pluginy sú v podstate dobrý nápad, na rozšírenie funkcií základného systému WordPress.

Každý plugin je vyvíjaný iným developerom a tým pádom predstavuje potencionálnu bezpečnostnú hrozbu. Avšak pluginov sa týkajú aj iné problémy. Spolu s aktualizáciami môžu pluginy ostať nefunkčné. Plugin vám môže fungovať perfektne ale potom ako aktualizujete svoj hlavný systém, môže sa plugin veľmi často pokaziť a zostane nefunkčný, kým ho vývojár pluginu nedokáže aktualizovať.

Pretože pluginy môžu byť často základom funkcií webových stránok klienta, budete musieť čeliť viacerym problémom a padaniam vášho webu.

Optimalizácia webu pre vyhľadávače (SEO)

K dispozícií je veľa doplnkov SEO pre WordPress a správnym výberom môžete dosiahnuť určitú úroveň optimalizácie. Nikdy však nemôžete dosiahnuť dokonalú kontrolu nad vlastnou webovou stránkou, keďže nemôžete jednoducho upraviť kód webovej stránky. Preto pri weboch postavených na WordPresse nie je možná úplná optimalizácia pre vyhľadávače.

Záver

Toto je len zoznam niekoľkých nevýhod použitia WordPressu a podobných open-source systémov pri tvorbe webu. Pri pár minútovom vyhľadávaní na webe viete nájsť ďalšie a ďalšie nevýhody spojené s takýmito riešeniami.

Nie je možné poprieť, že Wordpress je dobré riešenie, ktoré umožňuje ľuďom s minimálnymi znalosťami tvorby webového obsahu pomerne rýchlo pripraviť web. A pre osobnú potrebu je neprekonateľný.

Pre obchodné použitie a podnikateľské účely si však musíte položiť otázku, či je dobrá voľba používať softvér, ktorý je pravidelne hackovaný, ponúka pomalý výkon, vyžaduje neustálu technickú pozornosť a investovanie financií na udržiavanie.

Pokiaľ váš rozpočet nie je mimoriadne obmedzený, je lepšie nechať si správne vypracovať webové stránky hneď na začiatku. Ušetríte si tým veľa problémov a financií. Webové stránky sú často prvou (a potenciálne poslednou) vecou, ktorú ľudia o vašej firme uvidia. Preto je dôležité a z dlhodobého hľadiska efektívnejšie, aby ste ich mali vypracované kvalitne hneď na prvýkrát!